|
|
|
|
|
|
Веслоногі рачки (Copepoda), об'єднують декілька родин нижчих ракоподібних і нараховують близько 1 800 видів. За розміром дрібні 0,5-2 мм планктонні рачки, живуть як у прісних водах, так і в морях. В морських водах найчастіше зустрічається каланус (Calanus). Він складає суттєву частину планктону, який є їжею для багатьох риб у морях та океанах. Мешканці прісних вод циклоп (Cyclops) і діаптомус (Diaptomus). Зазвичай, усіх веслоногих рачків, через зовнішню подібність, акваріумісті називають циклопом.
Загальна характеристика
Тіло рачка разділене на сегменти. Складна голова несе одне око, дві пари антен, ротовий апарат плюс декілька ніжок-щелеп. Одна пара антен дещо довша за іншу. Ця пара антен дуже розвинена, їх головна функція - рух. Також, нерідко, вони слугують для утримання самиці самцем під час парування. Груди з 5 сегментів, грудні ноги з плавальними щетинками. Черевце з 4 сегментів, на кінці - виделочка. В основі черевця самички 1 або 2 яйцевих мешки, в яких развиваються яйця. З яєць виходять личинки науплії. Науплії, які проклюнулися, за своїм виглядом зовсім не схожі на дорослих рачків. Веслоногі рачки харчуються органічними залишками, найдрібнішими водними організмами: водоростями, інфузоріями і т.д.. Мешкають у водоймах цілий рік.
Циклоп
Циклопи знаходяться, переважно, в прибережній смузі водойм. Вони пересуваються характерними короткими стрибками за допомогою антен і грудних ніжок. Циклопи мають більш короткі антени, ніж діаптомуси. Забарвлення циклопів залежить від виду й кольору їжі, якою вони живляться (сіра, зелена, жовта, червона, коричнева). Розмір їх досягає 1-5,5 мм. У розмноженні приймають участь обидві статі. Заплідненні яйця самиця виношує в яйцевих мішках (у циклопів їх два), що прикріплені в основі черевця.
Діаптомус
Діаптомуси мешкають у відкритій частині водойм. Розмір рачка - до 5 мм. Так само, як і у циклопів, їх колір залежить віж харчової бази водойми. Тіло покрите доволі твердим панцирем у зв'язку з чим він менш охоче, ніж циклоп поїдається рибами. Diaptomus має пару коротких і пару дуже довгих передніх антен, завдяки яким він робить короткий поштовх, після якого довго парить у товщі води. Цю їх властивість використовують для вигодовування риб, які не здатні живитись дуже рухливими водними організмами. У діаптомусів, так само як і у циклопів, у розмноженні приймають участь обидві статі. У самиць діаптомуса, на відміну від самиць циклопу, є лише один яйцевий мішок. За своїм біохімічним складом веслоногі рачки стоять у першій десятці високобілкових кормів.
В акваріумістиці «циклоп» найчастіше використовується для вигодівлі підрісшої молоді й дрібних, за розмірамиЮ видів риб.