|
|
|
|
Евглена (Euglena) - рід дрібних одноклітинних організмів, що належать до групи зелених джгутикових, який налічує близько 6 тисяч видів, типу евгленових (Euglenozoa) - джгутикових найпростіших. Так само, як для інших представників класу джгутикових, для них характерна наявність джгутиків.
Підвищена зацікавленність до джгутикових пояснюється тим, що вони поєднують у собі як ознаки рослин, так і ознаки тварин. У евиглен є особливі органоїди-хроматофори, що містять хлорофіл, за допомогою якого вони, подібно до рослин, синтезують під дією світла, вуглеводи з неорганічних речовин. Ця особливість евглен наближує їх до рослин і, в то й же час, виділяє евглен як зовсім особливий вид корму для мальків ряду риб, зокрема рослиноїдних.
Розрізняють два підкласи: рослинні джгутикові, здатні здійснювати фотосинтез, наприклад, Евглена зелена (Euglena viridis) та тваринні джгутикові, які живляться гетеротрофно. До останніх належать джгутикові-хижаки, наприклад, перанеми, а також паразити, наприклад, трипаносома (Trypanosoma) - збудники сонної хвороби та астазії, й ін.
Численні види роду Евглена часто зустрічаються в озерах, ставках, канавах і калюжах. Багато з них населяють водойми, багаті органічними речовинами. У водоймах мешкають багато видів евглен, які різняться як за розмірами, так і за формою тіла. Найчастіше зустрічається евглена зелена (Euglena viridis) й Euglena sanguinea. Тіло евглени зеленої має веретеноподібну форму, задній кінець загострений. Пересувається за допомогою єдиного джгутика на передньому кінці тіла. В основі джгутика розташований зоровий орган - вічко з яскраво-червоним пігментом, так звана стигма. Зовні евглена покрита оболонкою, всередині проглядаються зелені хроматофори й безбарвні ядра параміла, що є продуктом асиміляції.
Зелений колір клетині надають хлоропласти - органоїди фотосинтезу. На світлі евглена фотосинтезує, а в темноті хлоропласти деградують і евглена починає споживати органічні речовини з оточуючого середовища всією поверхнею тіла.
Розмноження виключно безстатеве - шляхом прямого ділення клітини надвоє.
Евглена, в чистому вигляді, відносно новий для риб вид корму, хоча, раніше вона використовувалась акваріумістами в складі видобутого або розмноженого для мальків мікропланктону. Нею можна вигодовувати мальків таких складних видів риб, як скляні окуні та ляліуси, що говорить про високу якість цього корму.