|
|
|
Кальмари (Teuthida) - належить до десятируких головоногих молюсків. Кальмари, в більшості своїй, дрібні тварини. Їх середні розміри не перевищують півтора десятки сантиметрів. Зустрічаються серед них і малюки довжиною не більше сантиметра, але деякі види роду Архітеутис (Architeuthis) можуть досягати 10-18 метрів і є найбільшими безхребетними в світі.
Кальмари мають обтічне тіло, що дозволяє їм рухатись з великою швидкістю «хвостом» уперед, основний спосіб руху - реактивний. Забарвлення різноманітне, глибоководні види кальмарів, у більшості, прозорі. Вони мають 2 плавці й 10 кінцівок-щупалець.
Ряд кальмарів ділиться на 2 підряди: неритові кальмари (Myopsida) й океанічні кальмари (Oegopsida). Перших називають ще закритоокими кальмарами, а других - справжніми кальмарами.
Неритові кальмари (Myopsida) відрізняються від океанічних відкритооких наявністю закритого ока. Неритові кальмари живуть у водах шельфа й рідко спускаються глибше 500 м. Вони розповсюджені в теплих та помірних водах і відсутні в арктичних районах. Підряд Myopsida включає 2 родини, 11 родів і близько 50 видів. Це досить рухливі, активні тварини, що мігрують у межах шельфа. Нерестяться вони, як правило, на мелководді в закритих від хвиль бухтах. Найбільші з неритових кальмарів - вид рідкий кальмар (Loligo forbesii) досягає в довжину 75 см, а звичайний кальмар (L. vulgaris) не перевищує в довжину півуметра.
Океанічні кальмари (Oegopsida) - Ommastrephes bartrami, Sthenoteuthis і Ornitoteuthis, Sthenoteuthis pteropus, Ornitoteuthis, Pterygioteuthis, Dosidicus gigas. Найтиповішим і широко розповсюдженим з океанічних (справжніх) кальмарів є кальмари родини оммастрефід (Ommastrephidae). Нерестяться океанічні кальмари у відкритих водах, вилуплені личинки переміщуються течіями й живляться бентосом, дуже швидко виростають у повноцінних особин. Усі кальмари - хижаки, мають присоски на щупальцях для ловлі здобичі та спасіння від ворогів. Їжею для кальмарів різних видів може служити будь-яка дрібна живність - від бентосу (планктонних тварин) до невеликих рибинок, раковидих та інших жителів моря.
Співвідношення белків, жирів, вуглеводів: білки - 18 г (~72 кКал), жири - 2,2 г (~20 кКал), вуглеводи - 2 г (~8 кКал).