|
|
|
|
|
|
Креветки (Caridea) - належать до ряду десятиногих (Decapoda) підтипу ракоподібних (Crustacea). Всього нараховується близько 250 родів і, из них, - 2 тисячі видів креветок. Кажен рік відкривають, у середньому, 2-3 нових види. Всі види креветок діляться на дві групи - холодноводні й тепловодні.
Caridea - інфраряд невеликих плаваючих десятиногих ракоподібних. Креветки широко розповсюджені по всьому світу, як у прісноводних, так і в соленоводних водоймах. Розмір коливається від 1 до 35 см. Тіло складається з головогрудного, черевного та хвостового відділів. Скелетом у креветки є панцир, він складається з хітину й мінеральних речовин. Останні пластини черевця, що формують хвіст, яким креветка може здійснювати плавальні рухи. У креветки є довгі вуса - це органи дотику та нюху. П'ять задніх пар грудних ніг слугують для пересування. Грудні кінцівки мають вісім пар, три з яких це клешні для захоплення їжі та самозахисту. Інші п'ять пар грудних кінцівок використовуються під час переміщення. Ноги, які розташовані на черевці, використовуються для плавання й виношування ікри. Тривалість життя різних видів креветок від 1 до 10 років.
Креветки живляться детритом з дна, впалою рибою, планктоном і частинами водоростей. Деякі види не гребують і мальками риб. Креветки різностатеві але, в то й же час, багато видів є гермафродитами, які зміюють стать з чоловічої на жіночу. Креветки відкладають до 120 тисяч яєць. З них з'являєтся личинка - наупліус.
У нашій країні креветки представлені 5 видами, що живуть у Чорному, Азовському морях і їх лиманах. Найрозповсюдженішими вважаються креветки родини Креветових (Palaemonidae), що представлена лише одним родом Кревет (Palaemon) і трьомя видами, такими як Palaemon serratus, Palaemon elegans і Palaemon adspersus. Також у нас зустрічається Шримс звичайний або креветка піщана (Crangon crangon) - єдиний вид роду Шримс (Crangon) родини Шримсові (Crangonidae) в Чорному морі. Він найчисленніший. Креветка піщана виростає до розміру 6-7 см. Шримс звичайний населяє прибрежні води морей і лимани, з песчаним дном з глибиною до метра, де намагаються укритись від хижаків, зариваючись у піщаний ґрунт, за що і був названий піщаною креветкою. Шримс є промисловим видом і активно добувається.
М'ясо креветок багате білками й амінокислотами. В ній багато йоду. Вони містять усі жиророзчинні вітаміни: А, Е, D, Н, С, В1 ,В2, В5, В6, В9, В12, РР, B-каротин. Макроелементи: калій, натрій, магній, залізо, фосфор, марганець, кобальт, мідь, молібден, фтор, сірку, цинк. Білок 18,3, жири 1,2, вуглеводи 0,8, зола 1,5. В акваріумістиці це найкращий корм для м'ясоїдних видів риб. У розмеленому стані підходить й іншим видам риб. Водні види черепах також їдять її із задоволенням.