korm-dlya-ryb-periplaneta-austral-tarakan 
korm-dlya-ryb-blatta-orientalis 
Periplaneta austral f
Blatta orientalis


ТАРГАНИ


Таргани - одні з найдревніших жителів нашеї планети. Вони існують на Землі більше 300 мільйонів років. Ці витривалі комахи, кількість видів яких перевищує 3,5 тисячі, змогли пережити багатьох зниклих з лиця Землі представників тваринного й рослинного світів.

Panchlora nivea - відомий більше як зелений банановий тарган, розповсюджений у Еквадорі. Цей вид є земляним, живе в лісовій підстилці. Лісові таргани активні в денний час. Довжина тіла самиці 22-25, самця 18-22 мм. І ті, й інші меютю добре розвинені крила й чудово літають. Вони живородні, личинки без крил надають перевагу ґрунтовому (торфовому) покрову шаром 50 мм. Швидко ростуть. Спочатку з'являються самці, потім самиці. Всеїдні.

Ergaula capucina - тарган-черепашка, тарган-капуцин - належить до родини Polyphagidae. Вони розповсюджені в Таїланді, М'янмі (Бірма) та також є земляними - ведуть потайливий спосіб життя, риючись у субстраті. Комахи досягають 20-20,5 мм довжини. Забарвлення каштанове. Крила мають як самці, так і самиці. Але, якщо в самців крила довші за тулуб і в змозі підняти своїх власників у повітря, то у самиць вони злегка коротші за тіло та для польотів не придатні. На верхніх крилах самців є біло-жовта поперечна смужка. Від переляку в таргана з країв з'являються білі відростки, від яких йде відлякуючий запах. Розмножуються оотеками. Личинки безкрилі, ростуть досить довго, приблизно 8-9 місяців. Всеїдні.

Panesthia angustipennis - торфовий тарган - розповсюджений у В'єтнамі. Ці комахи, практично, все життя проводять у торфі. Де живляться залишками деревини й листя. Довжина комах досягає 40 мм, вони чорно-коричневого кольору, з блискучими крилами. Розмножуються партеногенетично (оотеками). Личинки безкрилі коричневі з оранжевою плямою на спині. Развиваються близько 10 місяців.

Eurycotis floridana - марципановий тарган - завдяки забарвленню кольору червоного дерева виглядає досить декоративно. Поширений він у США. Самці розміром близько 30 мм, самиці на 10 мм довші. Перші 3,5 місяці самиці виношують оотеку, потім приклеюють її до придатного субстрату. Личинки розвиваються 8 місяців. Тривалість життя дорослої комахи складає, приблизно, 2,5 роки.

Blaberus discoidalis
- лісовий тарган - населяє листову підстилку лісів Центральної Америки. Самці розміром 70,2 мм, самиці - 70.5 мм. Як самці, так і самиці цього виду мають крила, які на декілька міліметрів виступають за тулуб. Надкрила та переднеспинка світло-коричневі з чорною плямою й коричневуватими плямами на передній частині. Чорна пляма може мати декілька світлих точок. Тривалість розвитку в яйці, приблизно, 3 місяці. Личинки розвиваються близько повроку, знаходячись у ґрунтовому покрові. Повний цикл розвитку, до стадії дорослої комахи, складає 1 рік.

Blaptica dubia - аргентинський лісовий тарган - розповсюджений у Південній Америці. Довжина комах цього виду складає 40 мм. Личинки, знаходячись у ґрунтовому покрові, розвиваються 7 місяців. Тривалість життя 2 роки. Тіло самця блискуче, наче покрите лаком, крила чорні. У самиці крила редуковані. Вони всеїдні.

Archimandrita tessellata - велетенський лісовий тарган - розповсюджений в Коста-Ріці й в Панамі, де живе на гілках в кроні дерева. Розмір комах - до 90 мм. Тіло у них більш велике, ніж у Blaberus discoidalis, а крила більш широкі (тарган більший), середина переднеспинки має випуклу центральну частину з коричневим візерунком з плям. Надкрила темніші, ніж у Blaberus discoidalis, в темно-коричневих блисках. Лиштва у личинок темна, а у дорослих комах - світло-жовта. Лапки дуже шипуваті. Самиці 3,5-4 місяця носять яйця в м'якій безбарвній оотеці до самого вилуплення личинок-німф. Самиці приносять від 18 до 30 личинок. Розвиваються вони 9 місяців, увесь цей час, знаходячись у ґрунтовому покрові. Тривалість життя 1 рік. Всеїдні. Яйцеживородна форма.

Leucophaea maderae - мадейрський тарган - розповсюджений у лісах Західної Африки. Самиці досягають довжини 50 мм, самці дрібніші - до 40,5 мм. Тривалість розвитку в яйці, приблизно, 3 місяці. Личинки розвиваються близько року. Яйцеживородна форма.

Blaberus craniifer - "мертва голова" - розповсюджений у Центральній та Південній Америці. Цей вид є земляним, живе в лесовій підстилці. Активні в денний час. Довжина тіла самиці - 55, самця - 50 мм. Обидві статі мають крила. Крила великі, але для польоту не придатні. Переднеспинка й крила світло-коричневі з чорною плямою. Тривалість життя дорослих комах складає 1-2 роки. Живородні. Розвиток у яйці займає 3-4 тижні. Личинки, знаходячись у ґрунтовому покрові, розвиваються 4-5 місяці. В природі цей вид живиться мертвими тваринами і рослинними залишками.

Dromphadorrina portentosa - мадагаскарський тарган - живе в лісовій підстилці та на стовбурах дерев у тропічних лісах Мадагаскару. Цей вид активний у сутінках. Це достатньо велика комаха, що досягає в довжину 70 мм. Мадагаскарський тарган дуже декоративний. Тергіт чорний, кільця й переднеспинка бурого кольору. Самиці більші за самців. Крил не мають. Живляться фруктами, овочами. Яйцеживородна форма. Самиці до самого вилуплення личинок-німф носять яйця в м'якій, безбарвній шкірястій оотеці. Розвиток личинки триває близько півроку. Численність виводку невелика - від 20 до 30 личинок, які через 4-6 місяців стають дорослими комахами. Тривалість життя 2-3 роки. Може видавати шиплячі звуки при небезпеці. Самці відрізняються від самиць двома "ріжками" на переднеспинці.

У іншого різновиду (Princia vanwerebeki) тергіт майже чорного кольору. Лапки дуже шипуваті. Рухливі світло-коричневі вусики обрамлені жовтуватою бахромою. З боків передньої частини спинки розташовуються по дві бурих плями.

Nauphoeta cinerea - мармуровий тарган. Батьківщина цього виду - Південна Америка (Карибські острови). Живе він у верхніх шарах ґрунту. Розміри самиці 30 мм, самця - 25 мм. Забарвлення сіре, зі світло-коричневими блисками, личинки, зазвичай темно-коричневого кольору. Світлі плямки на покривних крилах утворюють гарний мармуровий малюнок. З обох сторін по краях шийного щитка є темно-коричневі смуги. Самиці дещо більші й ширші за самців. Останніх легко відрізнити за характерною поведінкою - припіднімання надкрил та крил під час залицяння до самиць. Мармурові таргани абсолютно всеїдні. Це пов'язано з тим, що в їх кишковику живуть ряд симбіонтних бактерій. Розмножуються достатньо швидко. Яйцеживородні. Самиця носить шкірясту оотеку до самого вилуплення личинок періодично виймаючи її зі стулки яйцекладу для провітрювання. Терміни розвитку в яйці - 2-4 тижні. Одна самиця здатна привести у світ до 10-20 дрібних безкрилих личинок білого кольору (личинки безкрилі до останньої стадії розвитку). Потім вони стають темно-коричневими, розвиток личинки проходить за 4 місяці.

Blatta orientalis - чорні таргани, дуже скритні, їх практично неможливо побачити. Вдень вони ніколи не вилазять з укриттів. Їх улюблені місця для життя - опалювальні труби в підвалах будинків і ванні кімнати. Забарвлення від чорного до темно-коричневого. У самиць довжина тіла досягає 30, у самців - 25 мм. Самець відрізняється від самиці наявністю пари грифельків на генітальній пластинці, надкрила дуже ущільнені. Крила у самиці недоразвинені, від них збереглись лише дві невеликі пластинки. Самиця відкладає яйця в оотеку, яка, у міру свого росту, з'являється на кінчику черевця. Така вентиляція необхідна для нормального розвитку зародків. У залежності від температури і вологості інкубація яєць може зайняти від декількох днів до року. Молодь розвивається дуже повільно.

Periplaneta americana - американський тарган - житель тропіків. У 17 сторіччі він був завезений з Куби з вантажем цукрової тростини в портові міста та розселились по всьому світу. В нашій країні цей вид часто зустрічається в підвалах. Якщо американський тарган потрапляє в квартиру, де живуть прусак і чорний тарган, то він повністю витісняє ці види, просто знижчуючи їх. У природі американський тарган живе в верхніх шарах ґрунту, в трав'янистій рослинності, під корою дерев. Він веде нічний спосіб життя, днем ховаючись в укриттях. Самці цього виду літають, швидко бігають, пригають, мигруючи в пошуках їжі. Довжина тіла самиці 40, самця - 30 мм.

Американський тарган живе 9-10 місяців, причому у самців тривалість життя вища. Забарвлення на всіх стадіях розвитку червоно-коричневе. Оотека складається з затверділого секрету залоз. Самиця носить її на конці черевця від 25 годин до декількох тижнів у залежності від температури. Потім вона прилаштовує оотеку в затишному месці. До дорослого стану личинки пройдуть від 9 до 13 линьок.

Таргани є чудовою підкормкою для великих видів риб, що живляться з поверхні води, наприклад, для Арован. За рахунок високого вмісту хітину, тарган, як корм, є прекрасною баластною їжею, що сприяє очищенню травної системи риб. А за складом, поживності й збалансованості елементів він перевищує личинку мухи (опариш).

Склад тіла:
- протеїн (68-70%);
- жир (7-12%);
- зола (близько 8,6%);
- БЕР - безбілкові екстрактовані речовини (близько 17,3%);
- хітин (сприяє травним процесам та регенерації клітин);

Калорійність: 5600 кілокалорій на кілограм сухої речовини.

повернутися назад