|
|
|
Трубковик (Tubifex) належать до малощетинкових червів (Naididae, інколи Tubificidae). Тіло його розділене на численні короткі сегменти, кожен з яких (крім 1-2 передніх) несе чотири пучки мікроскопічних щетинок. У трубковика щетинок у пучках від трьох до десяти. Рожеве або червоне забарвлення трубковика зумовлене наявністю в крові гемоглобіна. В нашій країні широко розповсюджений вид Трубковик звичайний (Tubifex tubifex). Довжина тіла 2,0-4,0 см. Він може витримувати дуже сильне забруднення при мінімальній кількості розчиненого у воді кисню. Тому всі трубковики чемпіони серед безхребетних за існуванням у забруднених водах (причому, на дні, не користуючись для дихання атмосферним повітрям). Трубковик мешкає в забруднених водоймах, особливо в місцях впадіння в них стічних вод, каналізацій і населяє верхні шари мулу. У водоймі трубковик, зазвичай, занурюється в мул, залишаючи лише задню частину тіла, якою він в товщі води над поверхнею ґрунта безперервно робить рівномірні коливальні рухи. Скупчення трубковиків на мілинах водоймів іноді настільки значні, що все дно здається рожево-червоним і виглядає як рухливий пухнастий килим, який зникає з поверхні мулу, якщо його потривожити. Трубковик детритофаг. Він пропускає мул з бактеріями та іншими органічними залишками через свою травну систему, й, таким чином, здобуває собе їжу. В їх кишечному тракті містяться найрізноманітніші токсичні речовини й включення, які, у випадку потрапляння в акваріум і організм риб, можуть викликати захворювання та загибель останніх. В акваріумістиці трубковик є одним із найпопулярніших і цінних кормів.
За харчовою цінністю він займає друге місце після мотиля. Трубковик за складом дуже калорійний, багатий протеїном і містить велику кількість жирів. Оскільки трубковик є надто легкозасвоюваним кормом, то він протипоказаний для годівлі рослиноїдних риб, наприклад, багатьох видів цихлід озера Танганьїка (трофеусів і т.п.). Це призводить до запалення травної системи та загибелі риб. Зате, для всеїдних видів риб, після очистки та дезінфекції, трубковик є продуктом-делікатесом, який вони їдять з великим задоволенням. Але тривалий час годувати риб лише трубковиком без чергування з іншими видами кормів не рекомендується. Це може призвести до негативних наслідків (безпліддя, токсикози, ожиріння й т. п.). А для молоді багатьох видів риб, у період швидкого росту, трубковик дуже корисний і, місцями, незамінний.
Нагадаємо, що годування риб живим трубковиком - це один із найвірніших способів занести в акваріум яку-нибудь хворобу. Особливо велику небезпеку становить трубковик, заготовлений у місцях біологічної обробки стічних вод, де він живе в найбільших концентраціях. Тому, хоча ми і не заперечуємо, що риби дуже люблять цей корм, все ж не варто ризикувати й годувати свою рибу живим трубковиком. Набагато безпечніше використовувати заморожений і підданий дезінфекції продукт.