Ceriodaphnia dubia
Daphnia longispina
Daphnia magna

korm-dlya-ryb-daphnia-pulex 
korm-dlya-ryb-moina-dubia 
korm-dlya-ryb-simocephalus-exspinosus 
Daphnia pulex
Moina dubia
Simocephalus


ДАФНІЯ

Дафнія - загальна «народна назва» всіх видів гіллястовусих рачків (Cladocera). З цією назвою зустрічаються близько 420 різноманітних видів гіллястовусих рачків, які належать, приблизно, до 10 родин. Найчастіше зустрічаються: Велика дафнія(Daphnia magna), Звичайна дафнія (Daphnia pulex), Дафнія лонгіспіна (Daphnia longispina), моіна (Moina sp.), босміна(Bosmina sp.), хідор (Chydorus sp.), сіда (Sida sp.), сімоцефал (Simocephalus), церіодафнія (Ceriodaphnia sp.). Тіло більшості гіллястовусих рачків дуже стиснене з боків і заховане в двостулкову хітинову оболонку, скріплену на спині й розширену з черевної сторони. Цю оболонку дафнія періодично скидує та замінює новою. Голова дафнії спереду видовжена в гостренький "клюв" або "хоботок". На голові знаходяться два ока, що, у повністю розвинених екземплярів, зливаються в одне складне око. У багатьох видів поруч із ним розташоване ще одне невелике око. На голові є дві пари антен. Передні антени - палочковиді, дуже маленькі. Зате задні антени непропорційно великі в порівнянні з тілом. Вони гіллясті, причому кожна гілка антени має довгі перисті щетинками. Задні антени є основним органом руху гіллястовусих, одночасно змахуючи обома задніми антенами, рачки відштовхуються ними і, таким чином, пливуть короткими скачками. Регулюючи частоту змахів антен, дафнії можуть не лише "ширяти", але й підніматися у верхні шари води або, навпаки, йти на глибину. Таким чином, вони здійснюють вертикальні переміщення (міграції) пов'язані з пошуком їжі, зміною температури води або часом доби. Грудний відділ гіллястовусих укорочений і складається з 4-6 сегментів, кажен з яких має пару ніжок. У самиць між спинною поверхнею тіла та спинним краєм мушлі є велика порожнина, що є вивідковою камерою. В цю сумку відкладаються яйця, де вони й развиваються. Літом, в теплу погоду, у вивідковій камері самиці формуються незапліднені яйця (по 50-100 штук у кожної особини), з яких виходять лише самиці, які доже швидко залишають тіло матері. Тому, як правило, всі зловлені влітку дафнії виявляються самицями. Протягом усього літа самиці розмножуються партеногенетично. З настанням холодів з деяких яєць народжуються самці, а у самиць починають утворюватись яйця, які можуть розвиватись лише після запліднення самцем. Самці у дафній рідкісні, з'являються, зазвичай, восени і завжди значно дрібніші самиць. Після запліднення ними самиць утворюються яйця (зазвичай не більше двох), які багаті жовтком і зовсім не прозорі. Оболонка з яйцями утворює сідельце, або ефіпій. Ефіпії вільно плавають або спускаються на дно, вони переносять заморожування й висихання. Сухі ефіпії розносяться вітром. Тепло та волога пробуджують яйця до життя; з них виводяться самиці, що здатні протягом багатьох поколінь розмножуватися незайманим шляхом.

Забарвлення дафній залежить від складу споживаної їжі й вмісту кисню в воді водойми. Колір варіює від зеленого й коричневого до червоного та чорного. Харчуються гіллястовусі рачки одноклітинними водоростями, бактеріями й інфузоріями, яких вони затягують у рот потоком води, який утворюється рухом ніг. Типово, в природі спостерігається різке збільшення численності дафнії вслід за відмиранням фітопланктону. Гіллястовусі рачки присутні, майже, в кожній водоймі. Але найбільша кількість дафній зустрічається в стоячих водах (ставках, озерах, канавах, ямах з водою), які багаті рослинною органікою, що розкладається, з нечисельною популяцією риб. Пік максимальної численності дафнії в водоймах припадає на весну й літо. Іноді їх буває так багато, що вода від їх кількості стає червоно-коричневою.

Найбільший представник роду - Велика дафнія (Daphnia magna Straus) - живе у мілких водоймах (ставки, ями, лісні калюжі). Самиці досягають 5-6 мм довжини, самці - 2 мм, личинки - близько 0,7 мм. Дозрівають у віці 4-14 діб. Дають до 20 виводків кожні 12-14 днів. У кладці до 80 яєць. Тривалість життя - 110-150 діб.

Звичайна дафнія (Daphnia pulex De Geer) широко розповсюджена в мілких водоймах. Рачки середньої величини, їх розмір - до 4мм. Дають до 12 виводків кожні 3-5 днів. У кожній кладці до 25 яєць. Тривалість життя 26-47 діб.

Дафнія лонгіспіна (Daphnia longispina Muller) має розмір до 4 мм. Живе і в мілких і в глибоких водоймах. Має целий ряд різних форм.

Сімоцефал (Simoctphalus sp.) - плоскі рачки, часто забарвлені в червоний колір. Живуть у неглибоких водоймах з непроточною водою. Довжина їхнього тіла коливається від 2 до 4 мм.

Церіодафнія (Ceriodaphnia), за формою й розміром схожа з попередніми видами. Середовище існування - те ж.

Моіна - «живородка» - (Моinа macrocopa, М. rectirostris). Самиці досягають довжини 1,7 мм, самці - до 1 мм, личинки - близько 0,5 мм. Дозрівають за 3-4 дні. Дають до 7 виводків кажні 1-2 дні. В кладці до 53 яєць. Тривалість життя - 22 дні. Моіна, як кормовий об'єкт, має ряд переваг перед іншими видами дафній. Розміри дорослої моіни рідко перевищують 1 мм, що дозволяє використовувати її для вигодівля мальків, тоді як розмір інших видів дафній досягає 4 мм. Хітинова оболонка моіни набагато м'якша. Молодь різних видів акваріумних риб, під час годівлі моіною, росте значно швидше й раніше досягає статевого дозрівання, ніж за умови годування іншими видами кормів. Біохімічний аналіз показав, що поживна цінність Moina macrocopa на 20% вища, ніж Daphnia magna. В організмі моіны міститься більше 50% білку. Швидкість розмноження її, приблизно, в три рази вища, ніж у дафнії пулекс.

Босміна (Bosmina) одна з найменших представників гіллястовусих рачків з довгими клювовидими придатками на голові. Босміни часто потрапляють під час ловлі дафній - вони дуже на них схожі, однак удвоє дрібніші. Ці рачки чорного кольору у величезних кількостях зустрічаються вздовж берегів і в скупченнях водних рослин.

Хідори (Chydorus) - дрібні рачки, характерні своєю округлою формою й малими розмірами.

Гіллястовусі рачки (Cladocera) - один з кращих акваріумних кормів для не великих видів риб, а також молоді, практично, всіх видів. Риби їдять їх охоче, з апетитом, і ростуть на них набагато краще, ніж на багатьох інших видах кормів.
Деякі види дафній спеціально культивують у риборозводних господарствах як якісний високоцінний корм для молоді риб. Дафнії є одним з найбільш повноцінним, за складом, акваріумним кормом. Високий вміст білка, велика кількість мікроелементів і вітамінів, оптимальний амінокислотний склад білка - все це робить дафнію дуже популярним кормом для акваріумних риб у акваріумістів усього світу.

вернуться назад

|
© 2004 AQUARIA.com.ua
|
© 2004 AQUARIA.com.ua
|
© 2004 AQUARIA.com.ua
|
© 2004 AQUARIA.com.ua
|
© 2004 AQUARIA.com.ua
|
© 2004 AQUARIA.com.ua
|
© 2004 AQUARIA.com.ua